انواع خم میلگرد

انواع خم میلگرد

میلگرد یکی از مصالح پر کاربرد در صنعت و ساختمان است که به صورت کلاف یا شاخه ای برای فروش به بازار عرضه می شود. این محصولات برای تعبیه در بتن و افزایش مقاومت کششی باید در طول های مورد نظر به شیوه گرم یا سرد برش خورده شوند. شیوه برش سرد نسبت به روش گرم از مزایای بیشتری برخوردار است چرا که ممکن است برخی خواص فیزیکی، شیمایی و مقاومت محصول فولادی تحت تاثیر حرارت تغییر یابد. بر همین اساس روش برش سرد توصیه می گردد. ابزارهای متعددی برای خم و برش محصولات فولادی وجود دارد که به کمک آن ها می توان آماده سازی های لازم جهت تعبیه در بتن را پیاده سازی نمود. وزن میلگرد و ضخامت آن مهم ترین عامل تعیین کننده ابزارآلات برش و خم محصول است.

 

دستگاه خم و برش میلگرد به شیوه سرد

محصولات بسته به ترکیبات شیمیایی و نوع کارخانه سازنده، سختی متنوعی دارند. به عنوان مثال سایزهای مختلف میلگرد کارخانه ذوب آهن اصفهان ضخامت و سختی متفاوتی دارند. بسته به نوع محصول و قطر آن می توان شیوه مناسب برشکاری را برگزید.

از ابزارهای رایج برای برش میلگرد می توان به قیچی دستی ساده، قیچی نصب شده روی پایه، ماشین برقی یا همان گیوتین و… اشاره نمود.

  • قیچی دستی ساده: از این ابزار برای بریدن محصولاتی با ضخامت پایین استفاده می شود. در برخی موارد محصولات تا قطر ۱۶ را نیز می توان با این نوع قیچی های دستی در طول دلخواه برش زد.
  • قیچی هایی که روی پایه میز نصب می شوند: برای برش محصولاتی که قطر بالاتری دارند باید ابزاری با دهانه برش قوی تر انتخاب نمود. قیچی هایی که روی پایه میز کار کارگاهی نصب می شوند نیروی بیشتری را به محصول فولادی وارد می کنند و دهانه قوی تری نیز دارند از همین رو می توان سایزهای بالاتر را با این ابزار به راحتی برش داد.
  • ماشین و ابزارآلات برقی (گیوتین): به جز ابزارهای دستی، تجهیزات و ماشین آلاتی نیز وجود دارد که کار را ساده تر می کنند. این ابزارها امکان برش هر نوع میلگرد با هر سایزی را دارند و هیچ گونه محدودیتی هنگام کار با این دستگاه ها وجود نخواهد داشت. پروسه برش به صورت خودکار صورت می گیرد و نیازی نیست نیرویی به صورت دستی بر دستگاه وارد گردد.

 

برش میلگرد با سنگ فرز

در برخی موارد دیده می شود که از دستگاه های سنگ فرز برای برش کمک گرفته می شود. این روش به دلایل عدم رعایت نکات ایمنی از سوی آیین نامه ایمنی رد شده و توصیه نمی گردد. شایان ذکر است که حین برش محصولات فولادی علی الخصوص میلگرد، نکات ایمنی رعایت و فاصله مجاز با دستگاه حفظ شود زیرا شاخه ها پس از برش به صورت عمودی شتاب می گیرند.

برش میلگرد به شیوه گرم

از دیگر روش های برش می توان به شیوه گرم اشاره نمود. در این شیوه محصولات قطورتر به واسطه دستگاه برشی که برنول نام دارد به همراه اکسیژن و بوتان در مکان های خاص کارگاهی و تحت نظارت افراد متخصص صورت می گیرد. در این شیوه اعمال حرارت و فشار گاز موجب کاسته شدن میزان مقاومت محصول فولادی در ناحیه برش خواهد شد. به همین دلیل توصیه می گردد تا حد امکان از این شیوه جهت برش میلگرد استفاده نگردد.

استانداردهای جدول طول خم میلگرد

در برخی موارد نقشه سازه به گونه ای است که انتهای محصولات باید به حالت قلاب گونه ای خم شوند. خم انتهای مقاطع بدون ابزارآلات مربوطه کار پیچیده ای است از طرفی باید اصول و استانداردهای خم میلگرد رعایت گردد تا از ایجاد هر گونه ترک خوردگی جلوگیری به عمل آید. برای این منظور می توان مطابق با ضوابط درج شده در آیین نامه اجرایی ساختمان  و خم مجاز میلگرد عمل کرد که به شرح زیر هستند:

  • خم نیم دایره قلاب حدود ۱۸۰ درجه + ۴ db طول مستقیم
  • خم های ۹۰ درجه با طول مستقیم ۱۲ db
  • خم های ۳۵ درجه ای دارای طول مستقیم ۸ db

مقیاس های ذکر شده به صورت حداقل و برای خم انتهای میلگردهای اصلی می باشد. برای خم خاموت نیز ضوابطی وجود دارد که مطابق با آن می توان اقدام نمود که در ادامه مورد بررسی قرار گرفته اند.

  • در خم های ۱۳۵ درجه ای طول مستقیم میلگرد ۶ db است.
  • مقیاس ذکر شده در خم چنگک در انتهای محصول بوده و نباید از ۶۰ میلی متر کمتر باشد.

 

 

خم مجاز میلگرد

برای جلوگیری از کشش های منفی در طول مقاطع یا ایجاد تنش و کشش در محل اتصال قلاب و بتن باید ضوابط مربوطه رعایت و شعاع قوسی انتهای میلگرد از حد مجاز آن تجاوز نکند. حداقل میزان شعاع قوسی انتهای فولاد به نوع و ضخامت محصول ارتباط مستقیم دارد. در آیین نامه های اجرایی ملی قطر خم در محصولات متنوع فولادی از قطر اسمی محصول تعیین می گردد.

 

 

 

خمکاری میلگرد

میلگردهایی که در بتن تعبیه می شوند اشکال متنوعی دارند از همین رو باید آن ها را در طول دلخواه برش زد و سپس فرم داد. وسایلی که به صورت کلی در پروسه برش و خمکاری مورد استفاده قرار می گیرند به شرح زیر هستند:

میز کار خمکاری میلگرد

حین خمکاری نیروی بالایی به دست و کمر وارد می شود برای کاستن نیروی وارده بر بدن می توان از میز کار استفاده نمود. ارتفاع این میز متناسب با قد خمکار  تعیین می گردد. به صورت استاندارد ارتفاع میز خم حدود ۸۰ سانتی متر در عرض یک متر است. طول میز با توجه به طول میلگردهای مورد نظر جهت برش و امکانات کارگاه، ابعاد محیط و… تعیین می شود اصولا میزها در طول ۲ تا ۴ متر ساخته می شوند. میزها به صورت سنگین ساخته می شوند تا حین خمکاری تحمل فشار وارده را داشته باشند.

صفحه خم کن میلگرد

این صفحه به صورت مربع یا مستطیل از جنس فولاد است که زائده یا خاردارهایی روی آن سطح آن تعبیه شده. هدف از ایجاد این خارها جلوگیری از جابه جایی و حرکت محصول در پروسه خم است. برای ثابت شدن صفحه خم کن می توان آن را به کمک پیچ و مهره روی میز کار متصل نمود. جهت ایجاد خم استاندارد میلگرد فاصله بین زائده ها با قطر هماهنگ است.

ضوابط پذیرش آزمایش میلگرد

میزان مقاومت کششی بتن پایین و ضعف آن به شمار می رود برای تقویت نیروی کششی از میلگرد کمک گرفته می شود. محصول فولادی تعبیه شده نباید دارای انحنا یا خمیدگی باشد. در برخ مواقع حین حمل، محصولات کج و خمیده می شوند این محصولات قبل از تعبیه در بتن باید کاملا صاف شوند. این عملیات از طریق ماشین آلات کششی صورت می گیرد.

 

 

سندان و پتک

در برخی کارگاه ها به دلیل عدم وجود دستگاه های کشش و صاف کن میلگرد، از پتک یا ابزارهای مشابه برای برطرف کردن خمیدگی های موجود در طول محصول کمک گرفته می شود که وزن پتک با قطر آن هماهنگ است. ضربات وارده نباید به گونه ای باشند که سطح مقاطع تغییر یابد.

آچار خم کن میلگرد

آچار یکی دیگر از ابزارهای خم میلگرد دستی است. در این روش محصولاتی با قطر کم در آچاری F شکل قرار گرفته فشار وارده بر دسته آچار، موجب خم شدن محصول می گردد. دهانه آچار از فولاد سخت ساخته شده تا نیروی وارده در اثر خمکاری را متحمل شود.

دستگاه خمکاری میلگرد

در این شیوه کلیه محصولات اعم از قطور و نازک را می توان فرم داد. صفحه گردانی روی دستگاه تعبیه شده که به واسطه موتور به چرخش در می آید حرکت این صفحه توسط پدال کنترل می شود. میلگردها در اثر عبور از سوراخ های تعبیه شده روی صفحه و چرخش آن خم می شوند.

خم استاندارد میلگرد

در اغلب موارد محصولات به شیوه سرد خم می شوند. شیوه خم توسط بازرس ناظر تعیین می گردد. بهتر است خمکاری به صورت مکانیکی و به کمک تجهیزات مربوطه صورت گیرد تا انحنای خم استاندارد باشد. شایان ذکر است عواملی چون دما و سرعت خم نیز بر کیفیت نهایی پروسه تاثیرگذار هستند. کار در دمای پایین تر از ۵ درجه و باز کردن خم های ایجاد شده، خلاف استانداردهای رایج هستند. کلیه محصولات بعد از انجام عملیات خم و برش مجددا توسط بازرسین خط مورد ارزیابی قرار گرفته تا از عدم وجود ترک خوردگی در محصولات اطمینان حاصل گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.